Praca w Game Dev

Gry, filmy, seriale, muzyka, nowinki techniczne, nietypowe hobby... Porozmawiajmy o tym :)

Postautor: Dominaris » 24 wrz 2013, 13:20

Praca w Game Dev

Chyba każdy, kto grywa w gry komputerowe, miał taki moment w życiu gdy marzył o tym aby pracować przy tworzeniu gier. Dla większości game dev pozostał w sferze marzeń.. ale dlaczego?!

Game dev się rozwija i nawet w Polsce jest praca w tej branży!

W tym temacie każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi wątpliwościami co do pracy w tej branży.

Do tych, którzy już siedzą w temacie - opiszcie swoją historię! Jak to się stało, że trafiliście do game dev? Jakie umiejętności i cechy charakteru musi mieć osoba na waszym stanowisku? A może macie jakieś porady dla tych, którzy chcieli by postawić swoje pierwsze kroki w tworzeniu gier?
  • 0

Co myśli Molus pracujący jako tragarz?
- "Lepsze to niż bawełna.."
Awatar użytkownika
Dominaris
Dark Workshop

Reputacja: 12

Postautor: Dominaris » 24 wrz 2013, 13:38

Re: Praca w Game Dev

Od kiedy tylko miałem internet starałem się udzielać w beta testach gier (wtedy nauczyłem się patrzeć na gry z zupełnie innej perspektywy).
Mniej-więcej w tym samym czasie zacząłem bawić się edytorami do różnych gier (hereoes3, warcraft3, nwn itd.) - to ważne, aby znać tego typu narzędzia (przynajmniej jeśli macie zamiar zostać designerem).

Tymi dwoma rzeczami (beta testy i edytory) może zająć się każdy miłośnik gier - i naprawdę warto to zrobić - nawet jeśli nie planujecie w przyszłości pracować w game devie.

W tej branży BARDZO liczą się zdolności interpersonalne, więc wcześniejsza praca z ludźmi (nawet jeśli to jest handel biżuterią na jarmarku, albo sprzedaż garów znanej marki - jak to ja czyniłem) jest bardzo przydatnym doświadczeniem.

Jeśli ktoś chce zajmować się grami RPG to, moim zdaniem, koniecznością jest znajomość "papierowych" gier rpg. Generalnie rozrywki z nimi blisko spokrewnione - tj. planszówki, karcianki, bitewniaki itp dają szeroki pogląd na mechanikę gier. Ja grałem, gram i będę grać we wszystkie tego typu rzeczy, które wpadną w moje szpony!

Studia - idealny byłby kierunek typu informatyka, ale nawet studia humanistyczne bywają przydatne. Ja, po politologii, umiem opowiadać bajki jak rasowy polityk. Wydaje mi się, że to też miało wpływ na to, że trafiłem do game dev, a nie do bazy w Bagram (tak - chciałem iść do woja).

To chyba tyle. Gwiazdą (jeszcze!) nie jestem, więc nie ma co bazgrać długich elaboratów na mój temat..
  • 0

Awatar użytkownika
Dominaris
Dark Workshop

Postautor: Wilk » 24 wrz 2013, 17:52

Jedyny edytor jakim się bawiłem to Valve Hammer Editor za pomocą którego można tworzyć mapy do różnych gier. Gdy aktywnie grałem w Dark Messiah of Might and Magic Multiplayer to każdy pomysł który wpadł mi do głowy próbowałem odtworzyć w edytorze i różnie to wychodziło ale fajnie było zagrać na własnej mapce :)
  • 0

Awatar użytkownika
Wilk
Nieśmiały

Reputacja: 4

Postautor: Przegrany » 26 wrz 2013, 22:59

To skoro można zadawać pytania, to ja zadam.
Swego czasu zainteresowałem się możliwością pracy w Waszej firmie. Oczywiście byłem świadom, że nie mam żadnych szans, ale chciałem spróbować ot tak, dla orientacji, jak to w ogóle wygląda. Oferta dotyczyła bodajże pracy na stanowisku twórcy tekstów/koncepcji, coś w tym rodzaju. Napisałem na podany adres mailowy, pytając, jakie są wymagania - otrzymałem odpowiedź, że zanim w ogóle rozmowa się zacznie, powinienem wysłać swoje portfolio. I na tym rozmowa się zakończyła, bo skoro nie wiem, czego się wymaga na danym stanowisku, to nie bardzo wiem, co napisać w portfolio.
Dlatego teraz, korzystając z okazji, chciałbym się upewnić. Domyślam się, że przy ubieganiu się o takie stanowisko nie należy wspominać np. o tym, że pisze się opowiadania, próbuje tworzyć gry planszowe i paragrafowe, gra w papierowe rpg, działa na scenie edytora do jakiejś gry itd - to jest hobby, a nie doświadczenie zawodowe, nie należy marnować czasu pracodawcy pisząc o takich bzdurach. Jak się domyślam, w "portfolio" powinny się znaleźć wyłącznie osiągnięcia stricte profesjonalne, czyli udział w pracach nad komercyjnymi (i wydanymi) grami? I ewentualnie, co jeszcze? Jakieś odbyte kursy?

Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Przegrany
Tajemniczy pustelnik

Reputacja: 0

Postautor: Dominaris » 27 wrz 2013, 8:33

Na początku sprostowanie - w tym wątku nie chodzi o pracę stricte u nas - tylko ogólnie w game dev.

Ten wątek powstał właśnie po to aby odpowiadać na takie pytania - co trzeba umieć aby mieć szansę na pracę w tej branży.

Ja zaczynając tu pracę nie miałem doświadczenia w game dev. W grę wchodziło wszystko dookoła (w tym hobby).

Wiadomo, że nikt nie rodzi się z doświadczeniem - gdzieś musi je zdobyć. Dlatego jeśli ktoś chce zostać concept artystą - musi stworzyć dużo rysunków, jeśli ktoś chce tworzyć teksty - niech napisze kilka opowiadań, a kandydat na programistę niech ma już na koncie jakiś działający program - to są właśnie elementy portfolio.

Jeśli ktoś jest dobry w tym co robi - to już ma duże szanse na zatrudnienie. Doświadczenie w branży jest mile widziane - ale tak jest przecież wszędzie, nieważne czy chcesz zostać grafikiem, programistą, czy fryzjerem.

Podsumowując - stwórz portfolio zawierające Twoje najlepsze projekty i roześlij do firm, z którymi chciałbyś się związać (nawet jeśli aktualnie nigdzie nie ogłaszają, że szukają pracowników).
  • 0

Awatar użytkownika
Dominaris
Dark Workshop

Postautor: Przegrany » 27 wrz 2013, 10:36

Dziękuję za odpowiedź.

Dlatego jeśli ktoś chce zostać concept artystą - musi stworzyć dużo rysunków, jeśli ktoś chce tworzyć teksty - niech napisze kilka opowiadań, a kandydat na programistę niech ma już na koncie jakiś działający program - to są właśnie elementy portfolio.

Eeee, na serio są firmy, które biorą pod uwagę coś takiego jak "napisałem opowiadanie, to mogę napisać scenariusz do gry"? Ciężko mi w to uwierzyć. Poza tym, chyba generalnie scenarzyści/tekściarze są traktowani przy tworzeniu gier jako w sumie zbędny dodatek i firma woli zatrudnić dodatkowego programistę, który przy okazji po godzinach naskrobie jakieś pretekstowe opisy? Więc przy aplikowaniu dużo bardziej liczą się zdolności programistyczne niż "humanistyczne", bo opis questa zrobi każdy głupi, ale tylko specjalista będzie potrafił tego questa zaimplementować do gry?
Tak mi się wydaje.
  • 0

Awatar użytkownika
Przegrany
Tajemniczy pustelnik

Postautor: Soviee » 27 wrz 2013, 11:19

Przegrany pisze:(...)bo opis questa zrobi każdy głupi, ale tylko specjalista będzie potrafił tego questa zaimplementować do gry?
Tak mi się wydaje.

Zdecydowanie nie zgadzam się z takim podejściem. Opisy questów to cholernie ciężka robota:) Oczywiście dużo zależy od samej gry. Nie wyobrażam sobie jednak by przy produkcji RPG nie mieć osobnej osoby/osób od LORE.
Na przykładzie Darken Age mogę napisać, iż bardzo poważnie podchodzimy do fabuły, questów itp. Nawet każdy asset graficzny musi mieć swoje uzasadnienie. Ktoś musi tego pilnować i odrzucać elementy, które nie integrują się ze światem gry :)

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że wiele produkcji (nawet całkiem dobrych) podchodzi o tego inaczej. Uważają osoby od LORE za "zło konieczne". My jednak patrzymy na to z innej strony. Scenarzyści odwalają kupę niezbędnej roboty. To tak naprawdę od nich zależy czy gra będzie fajna całościowo, czy tylko będzie miała fajne rozwiązania techniczne :)

edit. Inna sprawa, że osoby na takim stanowisku muszą również rozumieć ograniczenia technologiczne gry, przy której pracują. Czyli trzeba być bardzo elastycznym :)
  • 0

Awatar użytkownika
Soviee
Dark Workshop

Reputacja: 9

Postautor: Przegrany » 27 wrz 2013, 11:33

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że wiele produkcji (nawet całkiem dobrych) podchodzi o tego inaczej. Uważają osoby od LORE za "zło konieczne". My jednak patrzymy na to z innej strony.

Ja pisałem właśnie na podstawie tego, co wiem o praktykach w innych firmach. Dlatego na wszelki wypadek zaznaczę, że proszę nie traktować moich wypowiedzi jako jakichś zarzutów pod adresem konkretnie Państwa. Jak napisał Dominaris:
Na początku sprostowanie - w tym wątku nie chodzi o pracę stricte u nas - tylko ogólnie w game dev.

Zatem bardzo miło, że Państwo deklarujecie większy nacisk na tworzenie lore, ale chyba jednak ogólna tendencja w branży bardziej bliska jest temu, o czym pisałem? Zwłaszcza w przypadku gier MMO, gdzie nie oszukujmy się, nie tylko większości producentów nie zależy na rozbudowanej fabule itd, ale też sami gracze na ogół wcale jej nie poszukują (uwaga - "większość" nie znaczy "wszyscy", "na ogół" nie znaczy "nigdy").
  • 0

Awatar użytkownika
Przegrany
Tajemniczy pustelnik

Postautor: Dominaris » 27 wrz 2013, 11:41

W Polsce nie ma zbyt wielu scenarzystów z doświadczeniem w branży gier. Młode firmy radzą sobie z tym zatrudniając osoby bez doświadczenia, albo rezygnując z posiadania takiej osoby w ekipie.

Zastanówmy się:
Czy najlepiej sprzedają się książki ludzi po filologii (no w końcu wykształceni w tym kierunku)? Czy może jednak lepiej radzą sobie autorzy, którzy mają dużo zapału, talent i pomysł na siebie?

Niekoniecznie prawdą jest, że "napisałem opowiadanie, to mogę napisać scenariusz do gry" - bo to się pisze w zupełnie różny sposób.
Ale już na pewno dobrego scenariusza gry nie napisze ktoś kto nie da sobie rady ze zwykłym opowiadaniem.

Powtarzam się, ale cóż.. - Lepiej pokazać, że coś się umie i obiecać, że reszty się douczysz, niż nie pokazać nic.
  • 0

Awatar użytkownika
Dominaris
Dark Workshop

Postautor: Przegrany » 27 wrz 2013, 11:50

Czy najlepiej sprzedają się książki ludzi po filologii (no w końcu wykształceni w tym kierunku)? Czy może jednak lepiej radzą sobie autorzy, którzy mają dużo zapału, talent i pomysł na siebie?

Uwaga słuszna, ale praktyka chyba idzie w takim kierunku. Widziałem całkiem sporo ogłoszeń, w którym podstawowym wymaganiem było posiadanie wykształcenia w kierunku pisania scenariuszy (studia, albo jakiś kurs).

W Polsce nie ma zbyt wielu scenarzystów z doświadczeniem w branży gier. Młode firmy radzą sobie z tym zatrudniając osoby bez doświadczenia, albo rezygnując z posiadania takiej osoby w ekipie.

No właśnie wydaje mi się, że zdecydowanie preferowana jest druga opcja. Czy może inaczej - nie tyle "rezygnujemy z kogoś takiego w ekipie" ile "nie potrzebujemy w ogóle takiego kogoś w ekipie". Częstą reakcją na "nie potrafię programować, ale mam mnóstwo ciekawych koncepcji, które można wykorzystać w grach" jest "Hahahaha, to jakiś żart? Nic nie potrafisz, a chcesz, żebyśmy napisali ZA CIEBIE grę, masz nas za frajerów? Wymyślić scenariusz to potrafi każdy. Jak chcesz pracować przy robieniu gier, naucz się programować".
  • 0

Awatar użytkownika
Przegrany
Tajemniczy pustelnik

>

Wróć do Offtopic

Reputation System ©'